صدمین دوره آموزشی آکادمی مهندسی سامسونگ

آکادمی مهندسی سامسونگ پایان صدمین دوره آموزشی خود را جشن گرفت

سامسونگ الکترونیکس، صبح امروز مراسمی را به مناسبت پایان صدمین دوره از آموزش‌های مهارت‌آموزی خود در آکادمی مهندسی سامسونگ برگزار کرد.

مهارت‌آموزی و آموزش نیروهای کار یکی از ارکان اصلی مسئولیت‌های اجتماعی سامسونگ در ایران محسوب می‌شود؛ به‌طوری که علاقه‌مندان قادر به شرکت در دوره‌های رایگان مهارت‌آموزی مرتبط با لوازم الکترونیکی در آکادمی مهندسی سامسونگ هستند. نزدیک به ۴ سال (دی‌ماه ۹۳) از به ثمر رسیدن همکاری سامسونگ و سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور برای ایجاد یک مرکز مهارت‌آموزی می‌گذرد و حال مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای شهید سهی (شماره ۲)، برگزاری صدمین دوره آموزشی خود را جشن گرفته است. این مرکز در میدان بهمن تهران واقع شده است و علاقه‌مندان از سراسر کشور قادر به ثبت‌نام در دوره‌های آن هستند.

حضور بانوان در دوره‌های آکادمی مهندسی سامسونگ

فارغ‌التحصیلی ۲۱۶۴ نفر و اشتغال درصد عمده‌ای از آن‌ها، از دستاوردهای ۴ سال فعالیت این مرکز به شمار می‌رود. در مرکز موردبحث، دوره تعمیر موبایل و تبلت، سیستم‌های‌ صوتی و تصویری، ماشین‌ لباسشویی، کولرهای گازی و یخچال‌ به کارآموزان ارائه می‌شود. با وجود اینکه بخش عمده‌ای از کارآموزان این مرکز را مردان تشکیل می‌دهند، اما سازمان فنی‌وحرفه‌ای و سامسونگ الکترونیکس به‌دنبال برگزاری دوره‌های بیشتری برای بانوان هستند؛ این مرکز در حال حاضر دوره تعمیر موبایل و تبلت و همچنین ماشین لباس‌شویی را برای بانوان کشورمان ارائه می‌دهد. ۲۴۱ نفر از بانوان در طی این چهار سال موفق به کسب مدرک پایان ‌دوره‌ مورد تایید سازمان فنی‌وحرفه‌ای شده‌اند.

در ابتدای مراسم، فرهاد هجرت به‌عنوان مدیر ارشد بازاریابی سامسونگ الکترونیکس سخنرانی خود را با اهمیت مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت و استقبال بالای جوانان از دوره‌های آکادمی آغاز کرد. هجرت از تلاش سامسونگ برای بازسازی‌های فیزیکی و افزایش استانداردهای امنیت کارآموزان در هفته‌های آتی خبر داد. مدیر ارشد بازاریابی سامسونگ الکترونیکس در مورد بانوان و حضور آن‌ها در آکادمی چنین گفت:

با توجه به جایگاه ویژه‌ای که بانوان در جامعه دارند، قصد داریم دوره‌های آموزشی خود را توسعه دهیم. در این چهار سال نیز ما پذیرای تعداد قابل‌توجهی کارآموز خانم بوده‌ایم، اما تصمیم داریم تا برای گسترش هرچه بیشتر حضور خانم‌ها رشته‌های جدیدی را در حوزه‌ی سیستم‌های صوتی، تلویزیون و ماشین‌های لباسشویی برای خانم‌ها ایجاد کنیم.

لزوم بهبود دوره‌های مهارت‌آموزی

در بخش دیگری از مراسم، رضا گرزین، مدیر کل سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان تهران سخنرانی کوتاهی با محوریت تعامل بین سازمان‌های مرتبط با اشتغال‌ داشتند. گرزین، سخن خود را با لزوم عیب‌یابی و برطرف کردن ایرادات دوره‌های مهارت‌آموزی آغاز کرد و در مورد تاثیر این دوره‌ها چنین گفت:

برگزاری ۱۰۰ دروه‌ی آموزشی در آکادمی، چراغ راه ما برای توسعه‌ی مهارت‌آموزی خواهد بود. چنین دوره‌هایی به هرچه پویاتر شدن اقتصاد منجر می‌شوند؛ از این رو در شرایط کنونی کشور در جامعه‌ی بین‌الملل، مهارت‌آموزی باید در اولویت قرار گیرد.

اشتراک اطلاعات و توانمندی‌‌ها، همکاری و تعامل بین سازمان‌ها و شرکت‌ها از ارکان مهم پیشرفت در بخش اشتغال‌زایی است. گرزین با اشاره به شکاف بین تعداد فارغ‌التحصیلان و افرادی که هر سال وارد بازار کار می‌شوند،‌ در مورد شکل همکاری با آکادمی سامسونگ چنین گفت:

شکل همکاری میان شرکت سامسونگ و سازمان فنی‌وحرفه‌ای به‌گونه‌ای است که تمامی آموزش‌های ارائه‌شده در این مرکز کاملا با نیازهای بازار کار مطابقت دارد؛ به همین دلیل، فارغ ‌التحصیلان آکادمی مهندسی پس از پایان دوره‌ها راحت‌تر شغل موردنظر خود را پیدا می‌کنند.

دستاوردهای آکادمی مهندسی سامسونگ

در بخش دیگر این مراسم، یارمحمدی، مدیر آکادمی مهندسی سامسونگ به تشریح دستاوردهای ۴۳ ماهه‌ی آن پرداخت. ۲۰۰۰ فارغ‌التحصیل، ۱۰۰ دوره‌ی مختلف در ۷ دسته‌ی محصول، ۹۰۰۰ نفر ثبت‌نام‌کننده از سراسر کشور تنها بخشی از آمارهای ارائه‌شده محسوب می‌شوند. طبق آمار اعلام‌شده، یک دوره‌ی کامل برای هر یک از دسته محصولات بیش از ۱۰۰ ساعت بوده و به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می‌شود. کارآموزان در این مرکز، آموزش‌های خود را با محصولات روز فرا می‌گیرند از این رو آکادمی بستر مناسبی افزایش مهارت تعمیرکاران و تکنسین‌های قدیمی نیز خواهد بود.

در حال حاضر نزدیک به ۴۰ کارآموز خانم در این مرکز مشغول هستند و به‌زودی دوره‌های آموزشی مرتبط با تلویزیون نیز برای آن‌ها برگزار می‌شود. در پایان این مراسم، ویدئویی از ۴ فارغ‌التحصیل این مرکز و تاثیر آکادمی مهندسی سامسونگ روی زندگی آن‌ها پخش شد و از آن‌ها تقدیر به عمل آمد. شایان ذکر است در بخش پایانی مراسم، لوگوی اختصاصی و کتابچه‌ی برند آکادمی مهندسی Samsung رونمایی شد. پس از پایان مراسم نیز بازدیدی از بخش‌‌های مختلف مرکز مانند کلاس‌های برگزاری دوره‌های تئوری، کارگاه‌های عملی بخش‌های تلویزیون، موبایل و تبلت و دیگر لوازم خانگی مرکز داشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *